2013 Hurda Yasası hakkında bilinmesi gerekenleri aklım erdiğince yazmaya çalıştım, umuyorum dişe dokunur bi' şeyler yazabilmişimdir. Yasa ile ilgili yaptığım araştırmalarda sıkça rastladığım konulardan bir tanesi "Devlet kilo başı 1 TL ödeyecek" şeklinde yanılgılar. Akla mantığa aykırı çünkü 1989 model Şahini 1,000 TL karşılığında hiçbir yurttaş satmaz yani en azından aklı selim bir adam satmaz. Bu olay muhtemelen "Kamyon-Otobüs" klasmanındaki araçlar için geçerlidir. Yasa henüz netleşmedi, ay sonu belli olacağı şeklinde söylentiler var.

Bundan önceki çıkartılan yasada (10 - 12 sene önce) 1974 model Murat 124'ü 2,250 lira civarında bi' paraya satmıştık hurda toplayan bi' şirkete bilmiyorum nasıl satmıştık o zaman aile büyükleri ilgileniyordu bu tarz şeyler ile.

Yeni çıkacak Hurda Yasası ile muhtemelen yine ÖTV indirimi sağlanacak bu yüzden çok erken davranmamanız ay sonunu beklemenizi öneriyorum eğer ki şu sıralar arabanızı satmak gibi bir niyetiniz varsa.

Ayrıca şöyle bir olay var "Devlet elinizdeki malı zorla almaz" yani satma gibi bir zorunluluğunuz yok. İsterseniz çürüyene kadar kullanırsınız muayneden geçerse.

Ayrıca merak etmeyin, mutlaka bu yasa gelir kısa süre içerisinde. Biz tüketim toplumu olmak zorundayız çünkü ekonomimizin ciddi bir kaynağı "Petrol satışından elde edilen gelirler" ve motorlu satışlardan elde edilen vergiler. ((: Yani siyasiler otomobil distribütörlerini desteklemek durumundalar zira ciddi satış oranları yaratır bu ÖTV indirimi.